Blog açmak için ücretsiz en iyi 5 internet sitesi

blog sitesi nasıl açılır

Blog açmak için ücretsiz en iyi 5 internet sitesi yazı dizimizde kişisel bir blog, portfolyo ya da e-ticaret sitenizi açmak istediğinizde ihtiyaç duyabileceğiniz ve ücretsiz bir şekilde yararlanabileceğiniz 5 ücretsiz internet sitesini ve blog açmak konusunda sıkça sorulan soruların cevaplarını derledim.

Öncelikle neden blog açmak isteyelim?

Eğer paylaşmaya değer gördüğünüz fikirleriniz, Komşularınızla yaptığınız günlerde çok beğenilen bir kek tarifiniz, freelacer olarak bir kariyere başlama düşünceniz,kimsenin bilmediği ama hayat kurtaran ip uçlarınız ya da yahu adamlar çinden oyuncak getirip burada satıyormuş aslında biz de böyle bir iş yapabiliriz diyen girişimci bir ruhunuz varsa siz de ücretsiz blog açabilir fikirlerinizi ve görüşlerinizi okuyucularınızla paylaşabilir ya da ürünlerinizi kullanıcılara sunabilirisiniz.

Peki bir blog açmak için yazılım ve kodlama bilmem gerekiyor mu?

Yıl 2020 olmuş artık teknoloji herkese göre diyebiliriz aslında; anneannelerimiz örgü örmek yerine şeker patlatmaya başlamışsa dedelerimiz 9’dan yaptıkları perlerle evden oyun kazanıyorlarsa sen de elbette ki hiç ama hiç yazılım bilmeden kendi blog ve e-ticaret siteni kurabilirsin. Kaldı ki birazdan aşağıda sırasıyla okuyacağımız 5 ücretsiz blog sitesinin çoğu size zaten önceden dizayn edilmiş modern ara yüzler sunuyor ve size de sadece muazzam fikirlerinizi gerçeğe dönüştürmek kalıyor.

En iyi Blog açma sitesi hangisi?

Aslında bu sorunun cevabı ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize göre değişmekte çünkü en iyi blog sitesi yoktur ; sizin için en uygun blog sitesi vardır.İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra sizin için uygun olan ve beğendiğiniz bir blog açma platformunu seçtikten sonra hemen bloger alemine hızlı bir giriş yapabilirsiniz.

Blog açmaya nereden başlamalıyım?

Şimdi asıl konu ise burda blog açmaya nereden başlamalıyım? Blog açarken nelere dikkat etmeliyim? Blog açarken hangi platformu seçmeliyim? Blog açmak ile e-ticaret sitesi açmak farklı mı blog sitesi açmanın maliyeti ne kadar gibi soruların ardı ardına sıralandığı bu soruyu farklı bir makalede inceleyeceğim. Fakat kısaca, temel olarak yapmanız gerekenler şunlar:

  • Blog Konusunu Seçmek
  • Blog Kurulacak Platformu Seçmek
  • Hosting Hizmeti Alacağınız Firmayı Seçmek
  • Host ve Domain almak ve kurmak
  • Blog Arayüz Tasarımı ve Kullanımını Öğrenmek

Yukarıdaki blog açmak konulu başlıkların hepsini detaylı olarak inceleyeceğim ve video çekeceğim. Şimdi bir yerden başlamak gerek diyoruz ve Blog kurulacak platformu seçmek konusunu işleyelim ve Blog açmak için ücretsiz en iyi 5 internet sitesine bakalım.

Medium

Medium, Twitter kurucuları Evan Williams ve Biz Stone tarafından, 140 karakterle yetinemeyen kullanıcıları için Ağustos 2012’de oluşturulmuş mikro blog platformu.
İçerik yönetim sistemleri (CMS) olmadan blog yazabileceğiniz bir blog paylaşım platformu. Yani nedir bu CMS Host nedir? Alan adı nasıl seçilir? İnternet Sitemde SEO için Ne Yapmalıyım? gibi soruları sormanıza ve bilmenize gerek kalmadan internette üye olarak blog yazabileceğiniz bir blog paylaşım sitesi. Ayrıca Medium’u kullanmak o kadar basittir ki bloglarınızı yazıp paylaşırken kendinizi office programı kullanıyormuş gibi bile hissedebilirsiniz.
İnternette blog yazmak isteyenler tarafından neredeyse en çok kullanılan bir nevi bloger twitter’idir. Ayrıca kendi Blog sitesi olan bir çok blogger da kendi siteleri olmasına rağmen Medium’da da yazılarını paylaşmaktadır.
Kolay arayüzü ve kolay kullanımlı sevenler için güzel bir tercih olabilir.

Medium‘a gitek için buraya tıklayabilirsinz

Wix

Son dönemlerde hem blogerlar tarafından hem de e-ticaretle uğraşan kişiler tarafından çokça tercih edilen blog açma sitelerinden biri de Wix’dir. İçerisinde kendi logo markerinin olması kendi logolarınızı kolay ve ücretsiz bir şekilde yapamanıza olanak sağlıyor. Wix içerisinde Wix seo, Wix video ve Wix logo destekleri vardır. Wix’in blog açma siteleri içerisinde kolay ve Kaliteli diyebileceğimiz modern bir arayüzü vardır. Ayrıca neredeyese tüm tema ve sitelerinde mobil ve tablet cihaz optimizasyonu / uyumluluğu vardır bu olanak bizlere arama motorlarında sıralamamımızı yükselmemizde yardımcı olur. Yanlızca Blogerlar için değil e-ticaretle uğraşanlar için freelancerler için ve kurumsal siteler için de tercih edilen bir sitedir. Kurulum ve kullanım açısından oldukça basit bir mantığa sahip olan Wix adeta bir yapboz mantığıyla sürükle bırak yöntemiyle sitenizi kurabilri ve aktif edebilirsiniz. Yazılım modu sayesinde web geliştiriciler de kendi geliştirdikleri kodları yazabilme olanaklarına sahip.Tamamen Ücretsiz sürümünü kullanırsanız kendi alan adınızı ve .com uzantılı bir alan adını kullanmanıza olanak sağlamayan Wix aynı zamanda da Sayfanızda bir çok reklam çıkmasını zorunlu hale getiriyor fakat ücretlendirme politikasına göre kendi ihtiyaçlarınıa göre bir bütçe ödediğinizde sizlere bir çok olanak sağlıyor.

Wordprees

Piyasanın büyük bir bölümüne de hakim olan” WordPress benim de Blog açmak için ücretsiz en iyi 5 internet sitesi” yazımızdaki favorimdir. Her seviyedeki kullanıcılar için farklı düzeylerde kulanım kolaylığı sağlayan WordPress ile isterseniz komplike bir e-ticaret sitesi isterseniz yemek tariflerinizi paylaşacağınız bir blog sitesi isterseniz referanslarınızı sergileyebileceğiniz bir portfolyo sitesi kurabilirsiniz. Açık kaynak kodlu ve dışarıdan geliştirmelere fazlasıyla açık olan WordPress tema ve eklenti çeşitliliği bakımından en zengin blog açma sitesidir. Aynı zamanda da bir çok hosting firması wordpress için özel olarak düzenlenmiş hostingler sağlamaktadır ve bu hostinglere WordPress kurmak tek tık kadar kolaydır. Benim gibi web site tasarlayıcılar, tema düzenleyicileri tarafından ve yazılımcılar tarafından çokça tercih edildiği için yaşadığınız bir problemde ücretsz olarak ve profosyonel olarak yardım alabileceğiniz bir çok kişi ve topluluk vardır ve internette WordPress ile ilgili çokça ücretli-ücretsiz eğitim vardır. Bu yüzden de yaşadığınız veya yaşayacağınız olası problemleri en kolay Wordprees Blog sitesi tasarlayıca çözebilirsiniz. Blog ve Web sitesi tasarımı işine yeni girişen ve kendini geliştirmek isteyen kullanıcılra için en çok kaynağı bulunduran WordPress her düzeyde kullanıcıılar için uygun bir web site tasarlayıcısıdır. Hemen her temasında ve eklentisinde mobil uyumluluk ve tablet uyumluluğu sağkayan WordPress ile sitenizi kurduğunda Seo bakımından daha güçlü bir Blog sitesi kurmuş olursunuz. WordPress’in App Store ve Android Market üzerinden ücretsiz bir şekilde indirilebilir mobil aplikasyonu ile bilgisayarınızdan uzak da olsanız da yazılarınızı düzenleyebilir ve bazı basit işlemlerinizi halledebilirsiniz. Web geleiştirici modu ile kendi CSS kodlarınızı yazabilir veya web geliştiricilerden destek alabilirsiniz.

Jimdo

Alman menşeli bir web tasarım editörüdür. Ücretsiz SSl sertifikası sağlamaktadır. Aralarındaki en kolay blog sitesi oluşturucusudur öyle ki “babaannem bile internet sitesini üç dakikada oluşturabilir.” gibi bir iddaları bulunmaktadır. Yine Çoğu temanın Mobil uyumluluğu vardır.
Jimdo Dolphin, yapay zeka sihirbazı sayesinde çeşitli stillerde araç ekleyebilir ve yönetebilirsiniz. Kendi kodlarınızla widgetler ekleyebilirsiniz.

Weebly

Aralarındaki en kolay blog sitesidir. Blog yazmak bir sosyal platforma kaydolmak kadar kolaydır. Diğer platformlara göre hosting hizmetleri daha ucuzddur. Sürükle bırak yöntemiyle blog sitenizi kurabilirsiniz. stabilizasyonu yüksektir ve düzenli çalışma sistemleri vardır.

Eğer yazıyı beğendiyseniz ve yazı hakkında sizin de görüşleriniz var ise bunları yorumlarda belirtebilir, ve sosyal platformlarda paylaşabilirsiniz(yazının en üstünde paylaşma butonu var). Diğer yazılarıma ise buradan ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir